menu kapat

O-Sensei’nin Dojo Kuralları

Öğrenilmesi kolay ve etkili, her yaş ve türden (çocuk/kadın/erkek) insanın kendini savunma ihtiyacına cevap verecek tekniklerden oluşan bir eğitim verilmektedir. Özel Savunma (Self-Defans) dersleri 6. Dan Shihan İhsan Özgün tarafından bizzat verilmektedir.


Aikido, bir vuruşta ölümü ve kalımı belirler. Bu yüzden, öğrenciler eğitmenin öğrettiklerini dikkatlice izlemeli, kimin en güçlü olduğunu görmek için yarışmamalıdırlar. Aikido’da yarış, kavga ve müsabaka yoktur.


Aikido, insanın çok sayıda düşman ile nasıl baş edebileceğini öğreten bir savaş sanatıdır.. Öğrenciler, kendilerini yalnızca önden değil, tüm taraflardan ve arkadan gelecek saldırılara karşı da uyanık olmaya eğitmelidirler.


Çalışmalar, her zaman hoş ve neşeli bir havada sürdürülmelidir.


Hoca, sanatın yalnızca küçük bir yönünü öğretir. Onun türlü uygulamaları, herbir öğrenci tarafından, kesintisiz çalışma ve alıştırma yoluyla keşfedilmelidir.


Günlük çalışmalara önce bedeninizi hareket ettirerek başlayın ve sonra daha yoğun çalışmalara geçin. Bedeninizi doğal olmayan bir biçimde ya da akıldışı bir biçimde zorlamayın.