O’Sensei ( Büyük Öğretmen ) olarak da anılan Morihei Ueshiba , 1883 yılında Wakayama, Japonya’da doğmuştur.

Modern aikidonun kurucusudur. Bir çok savaş sanatını ( jijutsu-kenjitsu-sojitsu ) yoğun bir şekilde tecrübe ettikten sonra , yaşadığı , onun vizyonunun , inanışının değişmesine ve gelişmesine neden olan bir takım olaylardan sonra aikidoya son halini kazandırmıştır.

Daha küçük bir çocukken , evlerinin bahçesinde babasının , karşıt siyasi görüşlü kişilerce dövülmesine tanık olmuştur. Bu olay , onun çok iyi bir dövüşçü olma , ailesini koruma güdülerini harekete geçirmiş ve ömrü boyunca bu azimde çalışmıştır.

Yoğun çalışmaları sonucunda çok güçlü bir fiziğe sahip olmuştur. Bunun yanında adanmışlığı , onun savaş sanatlarının altında yatan barışçıl yönü keşfetmesini sağlamıştır.

Böylece teknikleri kadar felsefesini de geliştirmeye başlamıştır. Dünya genelinde barışın ve uyumun hedeflendiği bir felsefi çizgi oluşturmuştur.

1969 yılında 86 yaşında ölünceye kadar da bu yolda çalışmalarına devam etmiştir. Son çalışmasında bile hala “ öğrenilecek çok şey var “ dediği söylenmektedir.

Hayatın doğal akışının büyük bir uyum içinde olduğu görmüş ve bunun bireyler tarafından görülmesini istemiştir. Türkçemize “ Hayat enerjisinin uyumu bulduğu yol…” olarak çevrilebilecek AİKİDO işte böyle büyük bir sanatçının eseridir.

Babasının ölümünden sonra Kissomaru Ueshiba , sonrasında da torun Moriteru Ueshiba bu büyük modern sanatını devam ettirmişlerdir. Aikikai adı ile Hombu Dojo da yoğun çalışmalarına devam etmektedirler.

Dünya çapında yüzbinlerle ifade edilen aikidocular, en son geliştirilmiş savaş sanatı olan bu öğretinin , hızlı bir şekilde tanınmasına vesile olmuşlardır. Ülkemizde de ne kadar etkili bir dövüş sanatı olduğu görülmüş ve yoğun bir ilgi ile yapılmaya devam edilmektedir.

Senseimiz Selçuk Kaplaner , misyonumuzu da belirleyen şu ifade ile aikidoyu tanımlamıştır. Uyumlu ama güçlü , özgüveni yüksek ama saygılı , dengeli ve sabırlı bireyler yetiştirebilmenin en doğru yolu AİKİDO’dur.